dom weselny
restauracja
zespół
foto/video
suknie ślubne
moda dla panów
kościół
alkohole i napoje
hotel
dj
samochod
kwiaty
dekoracje
organizacja wesela
zaproszenia
makijaż
fryzjer
jubiler
cukiernia
Zastosuj
Anuluj
Wybierz powiaty.
Najpierw wybierz województwa, jakie chcesz przeszukać!
Wyszukaj firmy oferujące swoje usługi w wybranym przez Ciebie regionie.
Zastosuj
AnulujWskaż interesujący Cię termin w kalendarzu
Wyniki wyszukiwania uwzględnią takze
firmy, które nie prowadzą
własnego terminarza.
Usuń wybór terminu

Zastosuj
Anuluj
ilość wyników na stronie: 10 20 50, sortuj wg: miasto branże termin ocena
Artykuły portalu www.weselaopoczno.pl wyczyść kryteria
Formalności związane ze ślubem cywilnym

   Ślub cywilny jest niezbędnym krokiem, aby pod kątem formalnym  związek dwojga ludzi mógł być traktowany jako  małżeństwo. Młodzi mogą sami zdecydować już czy chcą zawrzeć również ślub kościelny. Oczywiście zawarcie ślubu kościelnego nie stoi na przeszkodzie do wzięcia ślubu kościelnego w innym, późniejszym terminie. W dzisiejszych czasach oddzielenie ślubu kościelnego od cywilnego  jest  bardzo często praktykowane. Powodamopis takich działań są bardzo często sytuacje losowe w których młodym zależy aby prawnie uregulować swój związek odkładając ślub kościelny choćby ze względów finansowych na późniejszy termin. Zazwyczaj to przy okazji ślubu kościelnego wyprawia się duże i huczne wesele, ślub cywilny to częściej przyjęcie w mniejszym gronie rodziny i najbliższych znajomych.

   Warto zatem przyjrzeć się samej procedurze ślubu cywilnego, co należy załatwić? Gdzie się udać i o jakich terminach pamiętać?

Terminy

   Organizowanie ślubu cywilnego zaczynamy od wizyty w Urzędzie Stanu Cywilnego. Pamiętajmy że chęć wzięcia ślubu musimy zadeklarować minimum miesiąc i jeden dzień przed planowaną uroczystością ślubną. W tym terminie stawić się muszą oboje przyszli małżonkowie, świadkowie mogą stawić się później bądź tuż przed samą ceremonią. Świadkowie będą musieli okazać dokument stwierdzający ich tożsamość. Termin miesiąca i jednego dnia jest terminem obligatoryjnym, wymaganym przez urząd, warto jednak pamiętać że pewne terminy w okresach gdzie wiele osób decyduje się wziąć ślub mogą być zarezerwowane. Warto więc do urzędu zgłosić się jak najwcześniej tak aby uniknąć przykrego rozczarowania gdy planowany termin okaże się już „zaklepany” przez inne pary.

Formalności

   Do Urzędu Stanu Cywilnego zabieramy następujące dokumenty:

Jeśli jesteś panną / kawalerem

 • dowód osobisty
 • skrócony odpis aktu urodzenia

Jeśli jesteś wdową / wdowcem

 • dowód osobisty
 • skrócony odpis aktu urodzenia
 • skrócony odpis aktu zgonu byłego małżonka

Jeśli jesteś rozwódką / rozwodnikiem

 • dowód osobisty
 • skrócony odpis aktu urodzenia
 • skrócony odpis aktu małżeństwa wraz z adnotacją o rozwodzie lub sentencję rozwodu

Cudzoziemcy

 • paszport
 • skrócony odpis aktu urodzenia (oryginał oraz tłumaczenie w języku polskim)
 • zaświadczenie o zdolności prawnej do wstąpienia w związek małżeński wydany przez odpowiedni urząd danego kraju (może być wymagane tłumaczenie)

   Przy pierwszej wizycie w Urzędzie Stanu Cywilnego należało będzie załatwić następujące formalności

 • wypełnić specjalne pisemne zaświadczenie o braku jakichkolwiek przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego
 • podjąć decyzję jakie nazwisko po ślubie przyjmiecie Wy i Wasze dziecko
 • uiścić opłaty skarbowe (ok. 100 pln)

Przebieg ceremonii ślubnej

   Przebieg ceremonii może różnić się w zależności od Urzędu w którym bierzemy ślub i urzędnika jaki nam będzie go udzielał. Również czas trwania takiego ślubu może być różny i zazwyczaj waha się w granicach 15-30 minut. Na początek kierownik u.s.c ( to on udziela ślubów cywilnych) zapyta Was czy zamierzacie zawrzeć małżeństwo i czy uczynicie wszystko, by Wasze małżeństwo było trwałe i szczęśliwe. Niezmiennym i obowiązkowym elementem ceremonii jest przysięga ślubowania wygłaszana przez urzędnika i powtarzana przez Was. Najpierw mówi ją Pan Młody i brzmi ona następująco: Świadom praw i obowiązków wynikających z założenia rodziny uroczyście oświadczam, iż wstępuję w Związek Małżeński z (imię i nazwisko Panny Młodej) i przyrzekam, że uczynię wszystko, aby nasze małżeństwo było zgodne, szczęśliwe i trwałe. Następnie te same słowa powtórzy Panna Młoda...

   Następnie kierownik u.s.c. wypowie kolejną formułkę: Wobec zgodnego oświadczenia obu stron, złożonego w obecności świadków, oświadczam, że Związek Małżeński Pani(...) i Pana (....) został zawarty zgodnie z przepisami. Jako symbol łączącego Państwa związku wymieńcie proszę obrączki. W tym momencie Para Młoda zakłada sobie obrączki.

   Na sam koniec kierownik u.s.c. potwierdzi zawarcie przez Młodych ślubu i poprosi o podpisanie Aktu Małżeństwa (podpisują najpierw Młodzi, potem świadkowie a na koniec urzędnik).

   W tym momencie zasadnicza część ceremonii się kończy, rodzina, goście weselni i świadkowie zaczynają składać życzenia wszelkiej pomyślności Młodym. Można rozpocząć świętowanie tego ważnego kroku!  

Opoczno, ślub cywilny, ślub kościelny, ślub konkordatowy, obrączki ślubne, para młoda, dom weseselny, fotograf na ślub, bukiet ślubny, zaręczyny, udząd stanu cywilnego, auto do slubu, limuzyna, kwiaty, tort, strona slubna, komis slubny


Polecamy także:
Logowanie
Wpisz hasło, które otrzymałeś od Pary Młodej:Jeśli posiadasz konto w naszym serwisie - zaloguj się:

Login:
Hasło:
©2011-2019 ZapraszamNaWesele.pl